Najnowsze wiadomości

5 Sposoby na ergonomiczną konfigurację biura

Podstawka pod laptopa, czyli wygodna praca

Ranking podstawek pod laptop

19 czerwca 2024 22:06

Podkładka chłodząca do laptopaWspółcześnie laptopy ze względu na swoją moc obliczeniową i pracę pod dużym obciążeniem wydzielają dużo ciepła. Dlatego nie wszystkie układy chłodzące są tak wydajne, by z tą rosnącą temperaturą sobie radzić. Niekiedy podzespoły mogą mieć temperaturę na poziomie nawet 100 stopni. W takiej sytuacji warto mieć podkładkę chłodzącą.

Dlaczego warto kupić podkładkę chłodzącą?

Wysokie temperatury są oczywiście szkodliwe dla urządzeń, a dla laptopów ze względu na ich kompaktową budowę szczególnie mogą być kłopotliwe. Stałe oddziaływanie ciepła skraca istotnie żywotność urządzenia. Przez to będziemy musieli szybciej wymienić sprzęt na nowszy model.

Komputery pod wpływem wysokiej temperatury szybciej się psują i działają znacznie wolniej. To samo w sobie staje się oczywiście denerwujące. Niekiedy będzie również tak, że się wyłączają, gdy temperatura osiągnie krytyczny poziom. Wbrew pozorom do takich wartości krytycznych wcale nie będzie trudno doprowadzić urządzenie. Warto więc na takie sytuacje się zabezpieczyć. Czasami starczy odpalić kilka obciążających programów i urządzenie nie wytrzyma szczególnie gdy jednocześnie będzie lato i wysokie temperatury powietrza.

Dlatego zmiana sposobu chłodzenia laptopa będzie rozwiązaniem. Jednym z prostych środków będzie kupno specjalnej chłodzącej podstawki. Takich na rynku jest całkiem sporo, warto się więc zapoznać z wadami i zaletami poszczególnych modeli, by jak najlepiej wybrać.

Jak zabezpieczyć laptopa

Podkładki mogą kosztować od kilkunastu do kilkuset złotych. Czym uzasadniona jest taka cena w przypadku najlepszych modeli?

Topowe podkładki wyróżniają dwie rzeczy. Po pierwsze pełnią one swoją rolę lepiej, ponieważ najczęściej mają wentylatory z większą mocą, a przy tym jednocześnie generują dużo mniej hałasu. Chyba nikt nie lubi gdy wiatrak wentylatora jest tak męczący, że ciągle zagłusza muzykę czy film jaki oglądamy. Szczególnie przy użytkowaniu późnym wieczorem taki hałas stanie się męczący i denerwujący.

Inną cechą, która będzie odróżniać budżetowe propozycje od droższych modeli będzie zasilanie. Tańsze podkładki zazwyczaj potrzebują zewnętrznego zasilania, gdy mocniejsze wystarczy tylko podłączyć przez USB do laptopa. Nie oznacza to, że podkłada zabiera nam jeden z portów USB. Poszerza jednak nasze możliwości, ponieważ wiele takich sprzętów jednocześnie ma dodatkowe złącza. Oczywiście to co trzeba wspomnieć to fakt, że przy urządzeniach droższych można również liczyć na to, że materiały wykorzystane do produkcji są z wyższej półki. Dzięki temu produkt jest ładniejszy i może być dużo bardziej wytrzymały.

O czym należy pamiętać, kupując podkładkę chłodzącą

Kolejna duża zaleta to fakt, że podkładka najczęściej ma ręcznie regulowaną wysokość. Dzięki temu można nieco unieść urządzenie. Będzie się dzięki temu pisało na takim urządzeniu znacznie wygodniej niż gdyby znajdowało się bezpośrednio na biurku. Ważną rzeczą będzie również to jak wentylatory są umieszczone w stosunku do kratki jaka znajduje się w naszym urządzeniu. Te elementy koniecznie trzeba ze sobą porównać, by mieć gwarancję, żę taka podkładka będzie gwarantowała wydajne chłodzenie.