Najnowsze wiadomości

5 Sposoby na ergonomiczną konfigurację biura

Podstawka pod laptopa, czyli wygodna praca

Ranking podstawek pod laptop

19 czerwca 2024 23:17

Czy warto zainwestować w podkładkę chłodzącą pod laptopa?Laptopy posiadają wiele zalet, jedna z największych wiąże się zaś z tym, że osoby, które decydują się na ich zakup oszczędzają sobie kosztów wiążących się z inwestowaniem w urządzenia peryferyjne. Nie ma konieczności kupowania myszki komputerowej, klawiatury i głośników, a więc wszystkich tych rozwiązań, które wydają się niezbędne, gdy korzysta się z komputera stacjonarnego.

Nie oznacza to jednak, że nie ma sensu inwestować w jakikolwiek dodatkowy sprzęt zwłaszcza, że ten ostatni może w istotny sposób ułatwić korzystanie z laptopa. Pewne rozwiązania przyczyniają się zresztą do tego, że korzystanie z niego nie tylko jest komfortowe, ale również poprawia jego ergonomię. Jednym z takich elementów wyposażenia okazują się być podkładki chłodzące, zaskoczenia nie powinno więc budzić to, że cieszą się one rosnącą popularnością.

Choć o podkładkach chłodzących do laptopa mówi się coraz więcej, nie wszyscy ich potencjalni użytkownicy mają pewność, że są to rozwiązania, którymi rzeczywiście warto się zainteresować. Warto więc zapoznać się z działaniem takiego urządzenia, aby odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy inwestycja w nie ma sens. Podstawka chłodząca ma na celu przede wszystkim obniżenie temperatury, jaką podczas pracy osiągają podzespoły laptopa. Co do zasady, im jest ona niższa, tym większą żywotnością wykazuje się urządzenie. Nie można nie docenić zresztą i tego, że sama praca z nim również okazuje się być znacznie przyjemniejsza. Producenci podkładek nieustannie starają się zresztą przekonać nas do polecanych przez siebie rozwiązań.

Podkładka pod laptopa

Nie powinno być więc dla nas zaskoczeniem to, że na rynku nie brakuje takich, które posiadają szereg dodatkowych funkcjonalności. Konstrukcja naprawdę dobrze zaprojektowana sprawia, że możliwe jest regulowanie kąta pod jakim nachylona jest klawiatura. Ułatwia też korzystanie ze sprzętu nawet wtedy, gdy ma to miejsce poza biurkiem. W sprzedaży nie brakuje również podkładek z efektownym podświetleniem oraz takich, które są w stanie obniżyć hałas pracującego sprzętu.

Jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego rozwiązania, powinniśmy przyjrzeć się temu, jak w naszym laptopie umiejscowione są otwory wentylacyjne. Podkładka spełnia swoje zadanie jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia z komputerami z otworami wlotowymi na spodzie urządzenia. Na rynku można znaleźć także modele skonstruowane w nieco inny sposób i wówczas trudno liczyć na pełną skuteczność podkładek. Zwykle podkładki podłącza się do laptopa korzystając w tym celu z kabla USB. Najczęściej mają też one specjalny włącznik, który pozwala na uruchomienie chłodzenia zewnętrznego dokładnie wtedy, gdy jest ono najbardziej potrzebne. Już po jego uruchomieniu obracać zaczynają się wentylatory, to zaś sprawia, że schłodzone powietrze dostaje się do wnętrza obudowy wykorzystywanego przez nas sprzętu.

Inną właściwością podkładki, na którą dobrze jest spojrzeć krytycznie, jest jej mobilność. Ta powinna być dostosowana do trybu korzystania ze sprzętu, jaki jest dla nas najbardziej typowy. Nie można też zapominać, że znaczenie ma zarówno liczba wentylatorów, jak i ich wielkość. 

Zobacz więcej...