Najnowsze wiadomości

7 września 2024 16:33

Która podkładka pod laptopa okaże się najlepsza?



Podstawki chłodzące pod laptopy to rozwiązania, z którymi na rynku mamy do czynienia dopiero od niedawna. Nic więc dziwnego, że wiele osób zadaje sobie pytanie o to, na co zwracać szczególną uwagę podczas dokonywania ich wyboru, a nawet – czy wybór ten w ogóle znajduje uzasadnienie. Czym zatem powinna się charakteryzować dobra podstawka?

Gdy mamy do czynienia z ultrabookami i stacjami roboczymi, nie dziwi nas to, że podczas wykonywania skomplikowanych obliczeń zagrzać się potrafią zarówno jedne, jak i drugie. Niestety, podwyższona temperatura podzespołów może nieść za sobą poważne konsekwencje. Najczęściej w tym kontekście mówi się o obniżeniu wydajności sprzętu, nie da się jednak ukryć, że w skrajnych wypadkach może dojść do znacznie poważniejszego uszkodzenia. Jeśli jednak uda nam się dobrać podstawkę chłodzącą odpowiadającą naszym potrzebom, z pewnością będziemy usatysfakcjonowani z osiągniętego w ten sposób efektu.

Gdy zastanawiamy się nad tym, jakie jest główne zadanie podstawki, zwykle nie mamy problemu z udzieleniem odpowiedzi na tak postawione pytanie. Jest nim chłodzenie laptopa, co może zostać osiągnięte dzięki oddolnej wentylacji. Nietrudno jednak domyślić się, że na rynku mamy do czynienia z wieloma rozwiązaniami, a co za tym idzie, różnią się one między sobą choćby z uwagi na jakość, którą reprezentują. Jeszcze przed dokonaniem zakupu warto więc zapoznać się z dostępną w danej chwili ofertą mając na uwadze to, że cena wcale nie musi być najmocniejszym argumentem podczas dokonywania wyboru. Dobrze dopasowana podstawka może nie tylko chłodzić, ale i wymiernie poprawić jakość pracy z laptopem. Reguluje przecież zarówno kąt, jak i nachylenie sprzętu. Zmniejsza też poziom hałasu charakterystyczny dla wentylatorów.

Jak wybrać podkładkę pod laptopa

Samo działanie podkładki nie jest skomplikowane. Zakłada mechaniczny ruch powietrza poniżej laptopa, dzięki czemu dochodzi do obniżenia jego temperatury. Podkładkę można położyć na kolanach lub poduszce, nic jednak nie stoi na przeszkodzie i temu, aby umieścić ją na biurku. Do laptopa zwykle podpina się jej wykorzystując w tym celu kabel USB. Już po uruchomieniu zaczyna kręcić się wentylator, a co za tym idzie – chłodne powietrze zaczyna trafiać wprost do obudowy sprzętu. Jeśli podkładka jest dobrze dobrana, możemy liczyć na obniżenie temperatury nawet o piętnaście stopni.

Na skuteczność podkładki wpływ ma przynajmniej kilka czynników. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć jednak przede wszystkim ilość oraz moc wentylatorów, jakie są w niej zamontowane. Im większa jest ich liczba i moc, tym chłodzenie jest skuteczniejsze i mocniejsze. Jeśli analizujemy liczbę wentylatorów musimy mieć jednak na uwadze i to, że każdy z nich generuje określony poziom hałasu. Jego obniżenie jest łatwiejsze, jeśli zdecydujemy się na model z jednym wentylatorem nawet, jeśli jest on dość duży. W rozwiązaniach bardziej nowoczesnych, a tym samym również nieco droższych, rozwiązaniem, które ma niwelować nasze problemy jest kontroler prędkości obrotów. Dopasowuje on pracę wentylatorów do potrzeb użytkownika sprzętu.

Więcej...