Najnowsze wiadomości

5 Sposoby na ergonomiczną konfigurację biura

Podstawka pod laptopa, czyli wygodna praca

Ranking podstawek pod laptop

24 kwietnia 2024 0:09

Jaka podstawka pod laptopa?



Gorące letnie dni to trudny czas dla laptopów. Jeśli ktoś chce uniknąć przegrzania swojego sprzętu i konsekwencji jakie będą się z tym wiązać powinien zainteresować się podstawką chłodzącą. Jaki model najlepiej wybrać? Przegrzanie urządzenia może być nie tylko uciążliwe i wyłączy nam sprzęt a co za tym idzie będzie utrata danych, które nie były zapisane, ale może także powodować poważne usterki naszego urządzenia.

W ciepłe dni warto więc kontrolować temperaturę procesora z pomocą specjalnych programów do tego stworzonych. Jeśli będzie za wysoka to warto sięgnąć po środki zaradcze. Jednym z nich będzie właśnie podstawka chłodząca pod laptopa. To niedrogi gadżet, który może się okazać przydatny, szczególnie gdy dokona się racjonalnego zakupu.

Podkładki pod laptopa – najważniejsze cechy

Podkładki różnią się wyglądem, wiele z nich projektowanych jest z myślą o osobach, które grają na komputerach, dlatego mają one często efektowny wygląd. Przede wszystkim najważniejsze będzie to z jakiego materiału taka podkładka jest wykonana. Unikać trzeba drewnianych podstawek szczególnie takich pozbawionych otworów. Drewno przyjmuje ciepło i nie ułatwia chłodzenia, może je utrudniać. Taka podstawka przydaje się głównie wtedy gdy nie martwimy się o przegrzanie ale chcemy korzystać z urządzenia w łóżku i mieć go na kolanach. Warte uwagi będą także podstawki z aluminium oraz plastiku, choć te drugie także mają skłonność do nagrzewania. Pamiętajmy jednak, że aluminiowa podkładka lepsza i wyposażona w dobre chłodzenie będzie droższa niż plastikowa. Kosztować może od kilkudziesięciu na nawet ponad 100 złotych. Za produkt z plastiku zapłacimy czasami mniej niż 10 zł.

Tanie podkładki pod laptopa

Jak wybrać podkładkę pod laptopa?

Wśród niskich cen znajdują się podkładki z wentylatorem, i oczywiście taki wybór będzie lepszy niż podkładka, która wentylatora nie posiada. Jeśli jednak możemy wydać nieco więcej to znajdziemy podkładki, które mają dwa wentylatory. Przed zakupem trzeba się upewnić jednak czy nasz laptop ma w spodniej części otwory chłodzące i czy będą się one pokrywać z ułożeniem wentylatorów w podkładce. To konieczne, jeśli chcemy by chłodzenie było wydajne. Inaczej wykorzystanie gadżetu nie da znaczącej poprawy sytuacji naszego sprzętu. Jeśli nie znajdziemy podkładki, w której wentylatory pokryją się z otworami na obudowie to wtedy trzeba postawić na jeden większy wentylator o dużej powierzchni działania.

Należy także zwrócić uwagę na to jak zasilana jest podkładka. Najlepsza opcja to podłączenie do portu USB w komputerze. Dodatkowo sprawdzamy także czy urządzenie ma odpowiedni dla naszego laptopa rozmiar, czy można regulować kąt nachylenia, by praca z komputerem była wygodniejsza. To co może się okazać denerwujące w takim sprzęcie to głośna praca, dlatego warto sprawdzić jaki hałas generują wentylatory danej podkładki. To co może się okazać męczące to diody świecące w podkładce, warto więc sprawdzić czy jest opcja ich wyłączenia bez wyłączenia pracy wentylatorów. Diody najczęściej mają wyłącznie poprawiać wygląd, ale w praktyce często są męczącym dodatkiem.